NOVINKA

Zážitkový nordic walking nebo turistika na ostrově Krk

Od prosluněných pláží k vrcholům s výhledy

Dovolená u moře rozhodně nemusí být jen o povalování na pláži, relaxu se sklenkou výtečného vína v baru či restauraci s výhledem na vlny. Respektive ano, máte pravdu. Ale úplně jinak si tuto pohodu vychutnáme po řádné porci pohybu v nadmíru krásné přírodě ostrova Krk. Relax si zkrátka musíme nejprve zasloužit. Proto v rámci tohoto zájezdu vždy nejprve propotíme trika aktivní turistikou nebo nordic walkingem, než se dostaneme k vodním radovánkám a degustaci drinků.

2/3
Sportovní
Program
3
Komfort
6 - 14
Kapacita
5
Počet dnů
Léto - podzim
Období

Chorvatsko, malá země pro velkou dovolenou

Tak zní jeden z reklamních sloganů, který přesně vystihuje, proč do Chorvatska (nejen) Češi tak rádi jezdí. Zelená příroda, čisté moře, krásné hory, milí lidé. Skvělá kombinace!

Připravili jsme pro vás také vyvážený mix aktivního pohybu a odpočinku v překrásné lokalitě Bašky na ostrově Krk v Chorvatsku. Můžete si užívat nordic walking nebo čistou turistiku, anebo dokonce bez problémů nakombinovat obě aktivity. Jak se vám jen zlíbí. Čekají nás tři překrásné zážitkové trasy s panoramatickými výhledy na krajinu v kombinaci s mořem posetým dalšími ostrovy a ostrůvky. Objevíte populární, ale i zapadlé romantické pláže, svezete se taxiboatem, kouknete se pod vodu při netradiční projížďce poloponorkou. A také budete mít dost prostoru jen a jen pro sebe.

    

1. den
Večer s vínem na pláži v Bašce
COP Travel Baška Chorvatsko Corinthia hotel

Po příjezdu a povinných formalitách se ubytujeme v hotelu Corinthia Baška a dáme si dostatek prostoru na odpočinek. Využít můžeme i hotelové bazény nebo první procházku po pobřeží s kávou a zmrzlinou v některé z místních kavárniček.

Po večeři společně sejdeme na pláž, kde si "nalejeme čistého vína" - tedy nejen to skvělé moravské z vinařství Stanislava Mádla z Velkých Bílovic, která s sebou vždy vozíme, ale také základní informační rámec. Dozvíte se detaily k programu následujícího dne, kdy nás čeká první nordic walkingový trip se zážitkem na moři. 

2. den
Nordic walking na Veliki Hlam, do Staré Bašky a taxi boatem zpět
Nordic walking na Veliki Hlam, do Staré Bašky a taxi boatem zpět

Túra z Bašky povede zpočátku loukami a lesnatým porostem. Koloritem jsou všudypřítomné ovce. S přibývající výškou bude vegetace obývat, o to zajímavější se nám otevřou výhledy. Vrchol našeho úsilí bude korunovat Veliki Hlam (482 m). Štěrkovými stezkami sestoupíme do Staré Bašky, kde spočineme v některé z restaurací a kaváren. Zpět do Bašky přeplujeme na malém člunu po moři, což bude dalším opravdu příjemný zážitek.

Trasa je dlouhá cca 9 km v členitém terénu, nastoupáme cca 450 m a zhruba stejně sklesáme zase k mořskému pobřeží. Zbývající půlden bude opět čas na relax u vody, tedy na pláži či u hotelových bazénů. 

3. den
Panoramatický nordic walking na Planinu Mjesec a noční zážitek na moři
Panoramatický nordic walking na Planinu Mjesec a noční zážitek na moři

Za zády necháme pobřežní promenádu a serpentýnami vyjdeme ke kostelu Sv. Ivana, který je z dálky viditelnou dominantou této oblasti. Na hřbitově najdeme i česká jména lidí, kteří zanechali nesmazatelný otisk ve zdejší historii.  Po dalším stoupání lesem přes Plato Mjeseca se za necelou hodinku se dostaneme na vyhlídku Stražica (372 m. n. m.). Panoramatické výhledy na moře a ostrovy budou opět krásnou odměnou. Občerstvení si dáme v pomyslném cíli naší cesty na Planině Mjesec.

Celkem ujdeme cca 9 km s převýšením 420 m nahoru i dolů. Zbytek dne strávíme odpočinkem a regenerací po předchozích dvou výletech. Večer nás čeká ještě závěrečný zážitek - půlhodinová plavba poloponorkou s výhledy tentokrát pod mořskou hladinu, ale také na nádhernou scenérii nábřeží Vela plaza a staré město Baška.

4. den
Na pláže, na pláže, tam se všechno ukáže!
Na pláže, na pláže, tam se všechno ukáže!

Tentokrát nás čeká 15 km dlouhé "plážové" putování na východ od Bašky. Hned za naturistickým kempem Bunculuka začneme nejprve zostra a později volněji stoupat na panoramatickou vyhlídku Lubinin (202 m. n. m.). Pokocháme se výhledy a lehce zvlněným terénem okolo vstupu do Kanjonu Vrženica dojdeme na pláž Vela Luka. Ta byla díky své nedotčené kráse v roce 2015 prohlášena za nejromantičtější pláží v Chorvatsku!

Odtud se začneme vracet přímo po pobřeží s celou řadou překrásných a romantických pláží. Okruh měří přibližně 15 km s převýšením 460 m.

5. den
Přes tři země až do stověžaté Prahy
Krčki most, Krk, Chorvatsko

Dopoledne se vydáme na zpáteční cestu. Ostrov Krk spojuje s pevninou monumentální Krčki most.

Vsuvka: Jedná se o železobetonový obloukový most s výškou 67 metrů nad hladinou moře a délkou 1430 m, přes který ročně projede přes milion automobilů. Rozpětí oblouku včetně ponořené části je 416 m a do roku 1997 to bylo největší rozpětí betonového mostního oblouku na světě. Do provozu byl uveden v červenci 1980 s původním názvem Titův most na počest jugoslávského prezidenta Josipa Broze Tita, který zemřel o dva měsíce dříve.

Velmi rychle projedeme cíp Chorvatska a zamíříme Slovinskem přes Ljubljanu, Maribor a rakouský Graz a Vídeň do České republiky. Předpokládaný příjezd do Prahy je ve večerních hodinách.

Ostrov Krk

Ostrov Krk patří ke skupině Kvarnerských ostrovů a díky své rozloze 409,9 km čtverečních představuje společně s ostrovem Cres dva největší jadranské ostrovy. Ostrov obklopuje na východě Vinodolský a Velebitský průliv (Vinodolski kanal, Velebitski kanal), na severu Rijecký záliv (Riječki zaljev), od ostrova Cres ho dělí Střední úžiny (Srednja vrata).

Nejlidnatější a nejúrodnější je sever ostrova (přibližně od spojnice Vrbnik - Punat). K mrakům se zde vzpínají vápencové kopce, mezi nimi i nejvyšší horský hřeben ostrova s vrchem Obzova (568 m. n. m.). Členité skalnaté pobřeží příjemně doplňují menší, ale velmi hezké pláže. Východní část Krku se během staletí kvůli vichrům proudícím z pevniny (bóra) proměnila v kamennou pustinu, které dominují tzv. gromače (dlouhé, suché zídky, které dříve označovaly hranice mezi pozemky a pastvinami). Pobřeží je tu strmé, špatně přístupné. Pokud vane bóra, může být plavba kolem východního pobřeží nebezpečná.

Tam, kde vápenec střídá flyš, protéká několik vodních toků: Dobrinjski potok, Vretenica, Ričina, Vela rika. Najdete tu také četné prameny. Zásobování vodou zajišťují dvě malá jezera: Omiško jezero a Ponikve. Na vápencích jen řídce porostlých travou se po celý rok pasou ovce. Na polích se pěstují kulturní plodiny jako olivy, ovoce a zelenina. Vinné révě se daří zvláště na Vrbnickém polji. Mimo zemědělství se zdejší obyvatelé zabývají i rybolovem a chovem ovcí. Asi jednu třetinu ostrova Krk pokrývají lesy.

Baška

Baška představuje oblíbené turistické letovisko na jihovýchodním pobřeží ostrova Krk, který leží v Kvarnerském zálivu. Vesnička se rozkládá v části úrodného údolí Baška draga. Žije zde téměř 1700 stálých obyvatel. Ti se kromě služeb v cestovním ruchu věnují zemědělství, vinařství, nebo rybolovu. Staletou tradici tu má chov ovcí. S ostrovem Ráb spojuje Bašku pravidelná celoroční trajektová linka Valbiska - Lopar.

Historie Bašky

Dějiny Bašky se prolínají s historií celého ostrova Krk. O osídlenosti Bašky již v prehistorickém období svědčí jeskynní nálezy. Prvním doloženým kmenem, který se v Bašce usadil, byli illyrští Japodové. Ve 2. století př. n. l. si místo podmanili Římané. Osada Baška na kopci nad dnešní Baškou vznikla až v 5. století. První zmínka o bašském hradu pochází ze 13. století.

Po rozpadu Římské říše přešla do rukou Byzance, v průběhu středověku se u moci střídal mocný rod frankopanských knížat a rozpínavá Benátská republika. V 18. století zde krátce vládl Napoleon, který ostrov Krk zařadil mezi své illyrské provincie. Do 1. světové války spravovali městečko Habsburkové.

Z mocenských peripetií během obou válek nakonec povstala komunistická republika Jugoslávie, k níž, stejně jako zbytek ostrova Krk, náležela i Baška. V roce 1993 se vlády definitivně ujímá Chorvatsko.

Češi v Bašce

Významný podíl na rozvoji turistického ruchu v Bašce mají Češi, zejména ředitel pražských tiskáren Politika Emil Geistlich s dcerou Aničkou (12 let) a přítelem Antonínem Westerlövem, kteří poprvé přijeli do Bašky už v roce 1909. Geistlich se brzy seznámil s místními podnikateli a slovo dalo slovo. Geistlich slíbil, že bude propagovat lázně v Čechách a bude prodávat akcie Kupalištnoga društva. Češi podpořili vizi původních bašských hoteliérů založit ryze slovanské letovisko. Geistlich se ujal organizace lázní a v roce 1910 dovedl s sebou do Bašky i lázeňského lékaře. I ten musel být slovanského původu a byla to Češka MUDr. Zdeňka Čermáková. Ta odjela do Bašky jen na měsíc a zůstala tam s malou přestávkou v průběhu první světové války, kdy byla v Praze, celý život. V září 1910 byla Zdeňka Čermáková jmenována do funkce lékařky pro opčinu Baška (Baška, Jurandvor, Batomalj, Baščanska Draga a Stara Baška). V tomtéž roce Geistlich iniciuje založení společnosti s ručením omezeným s názvem Chorvatsko-české mořské lázně Baška, která až do roku 1935 byla hlavním motorem rozvoje lázní. Podíly ve společnosti vlastnili a na jejím řízení se po celou dobu podíleli Češi, i když po první světové válce a zejména po smrti Geistlicha v roce 1922 byl jejich vliv již méně výrazný.

Město Baška si Emila Geistlicha stále cení a postavilo mu malý pomník s jeho bustou, který stojí v malém parčíku kousek od schodů z pláže do městečka. Pojmenovalo po něm i promenádu vedoucí kolem hlavní pláže. Další připomínkou je hřbitov u kostela sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj) na kopci nad městem, kde je Emil Geistlich pohřben. Otevírá se odtud krásný výhled a hrob je i nyní pěkně upraven.

Dodnes tu funguje Klub českých turistů, který během minulého století upravil a označil 16 turistických stezek v Bašce a okolí. Stezky vedou na malebná místa v kopcích nad Baškou, např. na Obzovu (569 m, nejvyšší vrch Krku), k opravenému kostelíku sv. Jiří (Sveti Jurje ), či na jiná vděčná vyhlídková místa. Značené cesty vedou i do odlehlých, téměř nedostupných zátok, které nabízí možnost krásného koupání. Je opravdu milé se i tak daleko od domova setkávat s typickým českým mezinárodně velmi ceněným turistickým značením.

Zážitky, které vás čekají na tomto zájezdu

COP Travel Chorvatsko Baška výlet poloponorkou

Podmořské dobrodružství ideální pro děti i dospělé všech věkových skupin.

COP Travel Vinařství Stanislav Mádl Velké Bílovice

Rodina Stanislava Mádla se zabývá pěstováním vinné révy již po několik generací. Bohaté zkušenosti se zpracováním hroznů a výrobou vína vedly v roce 1993 k založení vinařské firmy.

 

Můžete si vyzkoušet tyto aktivity

Ubytování

Ubytování budeme ve dvoulůžkových pokojích v Corinthia Baška Sunny Hotel***, který se nachází cca 100 m od pláže a cca 200 od nábřeží s restauracemi. Všechny pokoje mají balkóny, TV, telefon, vlastní WC a sprchu. Hotel disponuje vlastními bazény vnitřními i venkovními, wellness a dalšími službami.

COP TRAVEL Corinthia Baška Sunny Hotel by Valamar ***

Rozsáhlý, moderní hotelový komplex je situován jen 5 minut chůze od centra malebného městečka Baška, které je obklopeno vinohrady a olivovými háji a právem patří k nejoblíbenějším místům na ostrově Krk.

Strava

V rámci tohoto zájezdu je pro vás zajištěna polopenze v hotelové restauraci, v přízemí hotelu. Kontinentální snídaně jsou formou bohatých švédských stolů, večeře formou bufetu s pestrým výběrem jídel, samozřejmě včetně polévek, hlavních chodů i dezertů. Na obědy (dle programu) lze využít některé z místních restaurací, popř. z vlastních zdrojů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje
 • dopravu a případné místní pojezdy minivanem VW Caravelle nebo Peugeot Traveller (nástup a výstup Praha nebo Brno)
 • 4x ubytování ve dvoulůžkovém pokoji v CORINTHIA BAŠKA SUNNY HOTEL (jednolůžkový pokoj je možný za příplatek stanovený hotelem)
 • 4x stravu formou polopenze, snídaně formou švédských stolů, večeře bufetová
 • 3x program nordic walking nebo turistika včetně případného bezplatného zapůjčení holí
 • 1x zážitkovou plavbu poloponorkou v Bašce v trvání cca 30 minut
 • 1x taxiboat ze Staré Bašky do Bašky
 • moravská vína z vinařství Stanislava Mádla z Velkých Bílovic na meeting první a poslední večer
 • hotelový bazén
 • služby průvodců a delegáta
Cena nezahrnuje
 • příplatek za jednolůžkový pokoj
 • stravu nad rámec polopenze
 • další služby hotelu a wellness (kromě bazénů)
 • cestovní pojištění

Náročnost cesty

Cestujeme pohodlnými osmimístnými minivany VW Caravelle nebo Peugeot Traveller s klimatizací. Kromě cesty z ČR a zpět se pak jedná o kratší přejezdy v rámci Chorvatska. Nejezdíme nikdy přes noc.

 • Trasa z Prahy do Bašky trvá cca 10 hodin bez přestávek, kterých si ale samozřejmě několik dopřejeme. Pokud budete nastupovat v Brně, počítejte o cca dvě hodiny jízdy méně.
 • Přejezdy na Krku, pokud je budeme potřebovat, budou dlouhé cca do 20 minut

V případě zájmu o vlastní dopravu prosíme o domluvu předem.

Míra komfortu

 • cestujeme pohodlnými osmimístnými minivany VW Caravelle nebo Peugeot Traveller s klimatizací. Kromě cesty z a do ČR se pak může jednat o kratší přejezdy v rámci ostrova Krk. Nejezdíme nikdy přes noc.

 • ubytování budeme v 3* hotelu, který se nachází cca 100 m od pláže a nábřeží s restauracemi. Všechny pokoje mají balkóny, TV, telefon, vlastní WC a sprchu. Hotel disponuje vlastními bazény vnitřními i venkovními, wellness a dalšími službami. V rámci zájezdu máte volný vstup do hotelových bazénů, další služby wellness centra můžete využít za úplatu dle vlastního výběru na místě.

 • v rámci ubytování máme polopenzi (snídaně, večeře). První den začínáme večeří, poslední den končíme stravování snídaní. Kontinentální snídaně jsou formou bohatých švédských stolů, večeře formou bufetu s pestrým výběrem jídel, samozřejmě včetně polévek, hlavních chodů i dezertů.

 • obědy budeme řešit každý z vlastních zdrojů, buď studeným obědem s sebou (lze si nakoupit v obchodě nedaleko hotelu), nebo případně v restauraci (dle programu). Při cestě domů plánujeme prostor na oběd po návštěvě v Mariboru a průjezdu do Rakouska v dálniční restauraci Autogrill Gleisdorf - Nitscha.

 • program nordic walking nebo turistika - v případě potřeby se rozdělíme do dvou výkonnostních skupin, dle vlastního uvážení. Každá si zvolí své tempo, které jí bude vyhovovat, a bude mít svého instruktora. Bude-li třeba, kdykoliv si zastavíme - na drobné občerstvení, fotografování, kochání se přírodou :-) Trasy jsou vedeny většinou po turistických stezkách nebo cyklostezkách s délkou cca 8 - 15 km, převýšení není nijak závratné, cca do 450 m.n.m.. Budeme se také pohybovat v kamenitém terénu, proto doporučujeme kvalitní pevnou obuv. Instruktoři, kteří se vám budou věnovat, jsou členy Českomoravské federace Nordic walking nebo Centra outdoorových programů. Všichni ovládají problematiku nordic walking, vedení programů a také v neposlední řadě i neodkladné první pomoci pro nenadálé případy.

 • na nordic walking využíváme speciální hole zn. LEKI, které jsou považovány za naprostou špičku na trhu. Rádi vám je bezplatně zapůjčíme, nastavíme a vše vysvětlíme tak, aby jste byli v maximální pohodě a severskou chůzi si užili.

Fotogalerie

Pokochejte se několika záběry na Bašku a její okolí z různých úhlů pohledu při turistice a nordic walkingových tripech v roce 2021.

Průvodce

COP TRAVEL Michaela Hrdličková
Michaela Hrdličková
Průvodce, instruktor
COP Travel - průvodce Petr Hrdlička
Petr Hrdlička
Ředitel COP Travel
Přizpůsobíme program i termín na míru vaší skupině!

Všechny zájezdy z naší katalogové nabídky jsou jako stvořené i pro firemní akce či jiné kolektivy.
Program, termín i všechny služby rádi přizpůsobíme vašim preferencím.

Potřebujete poradit?
Rádi poradíme a pomůžeme s výběrem.
Mgr. Zuzana Pochylá
Mgr. Zuzana Pochylá