Paddleboarding

Paddleboarding nezná věkové hranice.

Co je to paddleboarding?

Když se v 60. letech parta nadšených surfařů pádlujících na svých longboardech ohlížela za nevěřícně hledícími turisty vstříc majestátní scenérii Havajských ostrovů proplouvajíc tamními vodami se svými fotoaparáty, asi by je ani podvědomě nenapadlo jak dynamicky a intenzivně se bude dnes již velice oblíbený paddleboarding rozvíjet v globálním měřítku.

Paddleboarding neboli SUP – Stand Up Paddling je všestranná sportovně-relaxační aktivita při které se jezdec pomocí dlouhého pádla pohybuje různým směrem, přičemž při této činnosti se může na plováku přemisťovat. Může na něm stát, sedět či dokonce cvičit jógu.
Mezi variace různých faktorů, které ovlivnily to, že se čím dál tím více lidí o paddleboarding zajímá, patří jednoduchost, komplexnost, nepřeberné množství zdravotních benefitů a také všestranné využití v rámci celého věkového spektra.

Kdo může jezdit na paddleboardu? 

Paddleboarding opravdu nezná věkové hranice. Jízda na plováku je tak jednoduchá, že kdokoli, kdo se na něj postaví, se dokáže již po několika minutách hladce projíždět na hladině.

Chcete hubnout, budovat si fyzičku a být fit?

Během jízdy navíc člověk zapojuje řadu klíčových svalových systémů, od lýtkových svalů nohou počínaje přes břišní svaly a prakticky celou horní část těla. Paddleboarding nejenže prokazatelně zlepšuje motorické schopnosti včetně stability a koordinace, ale umožňuje také celkové posílení svalstva, což může sloužit i jako prevence pro bolesti zad, kloubů a dalších nepříjemných potíží. Při správné intenzitě pádlování je možné na prkně zlepšit celkovou fyzickou kondici, přičemž takové kardiovaskulární aerobní cvičení je ideální pro ty, kdo chtějí vytvarovat svojí postavu nebo se zbavit přebytečné celulitidy.

Paddleboarding jako relax a odpočinek od práce?

Přestože se jedná o sport, tak je možné paddleboarding pojmout čistě jako relaxační aktivitu a odpočinout si tak od práce či jiných náročných aktivit.
Řada lidí si chválí možnost projíždět se klidnými vodami jezer, řek či moří, cvičit jógu, opalovat se či zachycovat krásu přírody, která by byla jinak nedostupná.

Lze paddleboarding pojmout jako adrenalinový sport?

Příjemně bývají často překvapeni také milovníci adrenalinových sportů. Na plováku je možné, mimo již zmíněnou relaxační jízdu překonávat vlný o všech možných rozměrech, které jsou díky pádlu s dostatečným záběrem o to více dostupnější, překonávat říční toky spolu s jejich nástrahami nebo závodit na speciálním plováku, který je vyroben pro maximální rychlost.

Zkrátka řečeno - paddleboarding nabízí obrovský rádius možného využití pro každého, přičemž si každý člověk může zvolit plovák, který se hodí právě pro jeho zájmy a užít si tak krásné zážitky tohoto sportu.

Zdroj