Hiša Stare trte

Poklad světové vinařské kultury v Mariboru

Svědectví o staré révě vás nenechají lhostejnými a navíc nejstarší réva na světě nese také mnoho symboliky. 

Nejstarší réva na světě se nachází ve slovinském Mariboru, přímo v centrální části starého města. S více než 400 lety je stará réva zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší réva na světě, která stále rodí - odborníci nepochybně potvrzují, že je skutečně nejstarší! Z jejich hroznů odrůdy Žametovka mistři každý rok po slavnostní sklizni vytlačují vzácnou šťávu, ze které se vyrábí vzácné víno. To se jako protokolární dar věnuje zahraničním osobnostem.

Stará réva symbolizuje bohatou vinařskou kulturu Mariboru a Slovinska a nakonec celého světa.

 

Najdete ji již na čtyřech kontinentech

Stará réva má kořeny po celém světě. Spolu se svou jedinečností, která má místní, národní a globální význam. Je také symbolem přátelství a vzájemné spolupráce. Město Maribor každý rok věnuje štěpy nejstarší révy na světě partnerským obcím a institucím ve Slovinsku a po celém světě. Kořeny potomků ctihodné dámy tak propletou velkou část zeměkoule. Do konce roku 2020 bylo 228 z nich, certifikovaných úředním certifikátem, vysazeno na čtyřech kontinentech a ve 29 zemích. Najdete ji dokonce i v Praze na Pražském hradě.

Muzeum Stare trty

Je pravda, že pohled na nejstarší vinnou révu na světě plazící se po venkovních zdech je nádherný, ale stojí za to si udělat čas a vstoupit také dovnitř, do "Domu staré révy". Zaměstnanci, kteří jsou odborníky na víno a prožívají s ním každý den, vám mohou říci tolik zajímavých věcí, že by byla škoda je nevyužít. Samozřejmě je skvělé také ochutnat některý z vinných pokladů, které najdete v místní vinotéce - pro zájemce je možnost degustace vín.