Degustace olivových olejů

Tradice olivového oleje v oblasti Goriška Brda sahá už do dob starého Říma

Věděli jste, že i olivový olej se dá degustovat stejně tak jako víno? Možná vás to překvapí, a tak to pojďte vyzkoušet do malebného historického městečka Šmartno ve Slovinsku, nedaleko italských hranic. Oblast kolem něj je známá především produkcí vína, ale jeho poloha ho předurčuje také k výrobě olivového oleje - samozřejmě tradičním, ručním způsobem. 

 

Tradice až z dob starého Říma

Tradice olivového oleje v oblasti Goriška Brda sahá už do dob starého Říma. Jeho pití je podle majitelky baru ve Šmartnu Tatjany Bašin zdraví prospěšné, sama ho konzumuje každý den a na žádném jiném tuku ani nevaří.

Na trhu je bohužel celá řada nekvalitních produktů, proto návštěvníkům vysvětluje, jak se dají poznat ty poctivé z kategorie virgin neboli panenské.

Středomořská strava byla zařazena na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a její součástí jsou neodmyslitelně také olivové oleje

S olivami je to podobné jako s vínem, existuje mnoho odrůd a oleje se vyrábí buď jejich smícháním, nebo čistě z jednoho druhu. Goriška Brda je prý navíc asi jedním z nejsevernějších a nejvýše položených míst, kde olivovníky rostou. Návštěvníci ochutnávají extra panenské olivové oleje, které se lisují za studena a teplota celého procesu nepřesáhne 27 stupňů Celsia.

Měřítko kvality olivového oleje

Měřítky kvality jsou pochopitelně adekvátní cena a chuť. Pokud si tedy chtějí lidé vybrat dobré oleje, musí je ochutnat. Při degustaci má být olej mírně zahřátý, stačí pohárek chvíli mnout v rukách.

Dalšími aspekty, které se zkoumají, jsou ovocitost, hořkost a kořeněnost (pálivost) nebo aroma. „Co se týče chuti, můžete tam cítit třeba zelená jablka, svěží trávu, ale olej musí být hlavně příjemný a vyvážený,“ tvrdí.

Degustace

Měřítky kvality jsou pochopitelně adekvátní cena a chuť. Pokud si tedy chtějí lidé vybrat dobré oleje, musí je ochutnat. Při degustaci má být olej mírně zahřátý, stačí pohárek chvíli mnout v rukách.

Dalšími aspekty, které se zkoumají, jsou ovocitost, hořkost a kořeněnost (pálivost) nebo aroma. Co se týče chuti, můžete tam cítit třeba zelená jablka, svěží trávu, ale olej musí být hlavně příjemný a vyvážený.

Samotné ochutnávání má také svá přísná pravidla, aby se chuť plně rozvinula. Olejem se musí nejprve „propláchnout“ celá ústa, aby zasáhl chuťové pohárky, a poté se srká skrz zuby, podobně jako tomu je při degustaci vína.

Při polknutí se rozvíjí hořkost nebo lehká pálivost. Kvalitní olej nemá vyčpělou a nevýraznou chuť, zároveň však není přehnaně hořký či nepříjemný, všechny aspekty musí být v harmonii.

Olivový olej - palivo pro tělo

Bez olivových stromů v Brdě to nejde. Olivová tyčinka je místní specialitou, dá se říci inovace, která značně přispívá k propagaci Brdy a slovinského olivového oleje po celém světě. „Produkce je butiková a kvalita špičková,“ chválí místní pěstitele oliv Tatjana Bašin. 

„Uelije,“ jak to tady nazýváme, „je palivem pro naše tělo, balzámem na duši a srdce a zároveň tak cenným, že musí být používáno moudře.“