Lovrenská jezera

Lovrenská jezera jsou jedním z nejmalebnějších turistických míst s jedinečnou přírodou.

Jedním z nejpřitažlivějších úkazů přírody v oblasti Pohorje jsou Lovrenská jezera, která vypadají jako pomyslná okna v rozsáhlém rašeliništi. Při procházce po podmáčených loukách a mechových mokřadech můžete obdivovat rašeliniště se záhony vzácných rostlin a kochat se úžasnými výhledy do krajiny. Ty nejlepší se vám naskytnou z dřevěné věže stojící na břehu nejvýše položeného jezera.

Lovrenská jezera jsou největší rašeliniště ve Slovinsku a jedním z nejdůležitějších v jižní Evropě, a jsou proto zvláště chráněnou součástí největší slovinské lesní rezervace.

 

Chůze po měkkém koberci na louce a nekonečná zeleň

Lovrenská jezera jsou největší rašeliniště ve Slovinsku a jedním z nejdůležitějších v jižní Evropě, a jsou proto zvláště chráněnou součástí největší slovinské lesní rezervace. Malebná jezera jsou dostatečným důvodem, proč je Rogla, typická zimní klientská lokalita, tak navštěvovanou destinací i v létě. Odměnou jsou pro nás pohledy na mohutná zelená vřesoviště, ze kterých vykukují jezera, během léta s kvetoucími bílými lekníny.

Lovrenská jezera složená z 20 malých jezer nebo bažin s maximální hloubkou 1,2 metru, se nacházejí v nadmořské výšce 1500 m. Vznikla v době ledové před 8 000 lety jako sekundární erozní povrchy, přičemž jejich dno se transformuje do rašeliny. Oblast je zcela bez povrchového přítoku a je zalévána výhradně srážkovou vodou. Inspirující flóra i fauna jezerní stezky udělá na milovníky přírody ohromný dojem.

Fauna a flora

Kromě smrku, vřesoviště a leknínu zde rostou také rašelinové mechy, jedovatá růže s kulatými listy či rozmarýn. Divoká zvěř je relativně vzácná, ale přesto se zde můžeme setkat s alpským mlokem nebo s kriticky ohroženým tetřevem.

Aktivně okolo Lovrenských jezer

Lovrenská jezera jsou uklidňujícím a inspirativním místem pro víkendový výlet nebo aktivní dovolenou. Příjemná turistická stezka k Lovrenským jezerům vede pláněmi a tichým lesem Rogly. Na této stezce potkáte nejen klasické turisty, ale také vyznavače nordic walking, a samozřejmě také rodinky s dětmi. Pokud vyrazíte např. z parkoviště na Rogle, ušlápnete poctivých 12 km.