Logarská dolina

Slovinský zelený park

Logarska dolina - jedno z nejkrásnějších alpských ledovcových údolí v Evropě

Harmonická rovnováha mezi tradicí, člověkem a přírodou, která našla svůj domov v této části Solčavy, je výjimečná a jen těžko ji najdete někde jinde. Využijte pobyt v tomto klidném krajinném parku jako příležitostí pro pěší turistiku, cykloturistiku, jízdu na koni nebo foto safari. Park také získal mezinárodní cenu CIPRA Future in Alps Award za úspěšnou správu chráněného území.

 

Originalita prostředí a mnoho přírodních zajímavostí

Hra přírody vytvořila Logarskou dolinu hluboko v srdci Kamnicko-Savinjských Alp a obklopila ji přes 2000 m vysokými vrcholy (Krofička, Ojstrica, Planjava, Brana, Turska gora, Rinke, ...). Dnešní malebný obraz Logarské doliny má na svědomí ledovec v poslední části doby ledové.

Údolí je 7 km dlouhé a v průměru 250 m široké. Dělí se na tři části. Log a Plest se vyznačují travnatou zelení, ale Kot je většinou zarostlý lesem. Za zeleným pozadím lesa je slyšet nádherné šumění vodopádu Rinka.

Atraktivnost Logarské doliny se odráží v originalitě prostředí a v mnoha přírodních zajímavostech, které přitahují milovníky přírody. Svou stopu v oblasti zanechaly i farmy, které během staletí vytvořily kulturní krajinu. Samotné soužití člověka a přírody je hodnota, která se dnes vyskytuje jen zřídka.

Vzhledem k uvedeným hodnotám byla Logarska dolina v roce 1987 vyhlášena krajinným parkem. Park pokrývá celé údolí až po hřebeny hor, celkem 203 km2.Svou image staví na udržitelném rozvoji a na kvalitní turistické nabídce.

Díky své krásné poloze je Logarská dolina výborným výchozím bodem pro mnoho atraktivních výletů na vrcholy Kamnicko-Savinjských Alp.

Logarská dolina