Čokoladnica Olimje Podčetrtek

Kde dělají domácí čokolády ručně a s láskou...

Historie

Výroba čokoládových výrobků v Olimje, malé a odlehlé vesnici v jihovýchodní části Slovinska, souvisí s předkem Alfonzem Videtičem, který na přelomu 19. a 20. století až do roku 1915 pracoval jako cukrář ve Vídni. Jeho recepty na čokoládové výrobky, pojmenované podle francouzského maršála Du Plessis-Praslina PRALINE, začátkem 90. let obnovil potomek Rudolf Videtič.

Rudolf Videtič měl vždy touhu vrátit se ke svým rodinným a tradičním kořenům. Koupil starou lidovou školu v Olimje a ze dvou původních tříd vyrobil čokoládovou linku. Továrna na čokoládu Olimje se v průběhu let rozšířila a dnes má ve Slovinsku čtyři čokoládové butiky a uznávanou značku „Sweets from Olimje“.

 

Nasajte vůni, ochutnejte Olimjskou čokoládu

Čokoladnica Olimje je mimořádně oblíbeným výletním bodem. Nachází se naproti minoritskému klášteru v Olimje, od něhož je vzdálená cca 2 minuty pohodovou procházkou. 

Každý host, který vstoupí do čokoládového butiku, si musí nejprve dopřát čokoládové vůně, které ho obklopují. Po shlédnutí obrovského prodejního sortimentu, od čokolády až po pralinky, čokoládové tyčinky, čokoládové figurky a želé, zjistíte, že není tak snadné rozhodnout se, co koupit.

Prezentace a prohlídky

V Čokoladnici Olimje mají připravenou malou degustační prezentaci pro větší skupiny na objednávku. Každý rok ji navštíví několik desítek skupin, od května do konce školního roku děti a mládež, v létě turisté ze Slovinska a z celé Evropy a od září do prosince starší generace. Součástí prezentace je několik vět o historii, a dále stručný popis výroby čokolády a pralinek. Prakticky můžete vidět tok čokolády ze stroje, modelování do různých tvarů a její balení. Každý host je na konci prohlídky obdarován kouskem čokolády. Prezentace je pro návštěvníky zdarma.