Slovinskem aktivně - kempy

Dokonalé zelené hřiště pro milovníky aktivní dovolené.

Nádherná příroda, outdoorové aktivity a spaní pod hvězdnou oblohou. Skanzen na Velike Planině, rafting a nordic walking v údolí Soči, cyklistika s výhledy na Julské Alpy. 

2/3
Sportovní
Program
1
Komfort
6-20
Kapacita
5
Počet dnů
Léto
Období

Slovinsko je jedinečnou přírodní tělocvičnou a hřištěm, které splní všechny vaše představy o aktivním trávením volného času. Užijeme si nádhernou zelenou přírodu po svých, na kole a sjedeme si i jednu z nejkrásnějších řek na světě, smaragdovou Soču. Nocovat budeme ve vyhlášených a útulných slovinských kempech – hned ten první je nádherný kemp Menina na břehu řeky Savinja s jezírkem, lanovým parkem a výbornou kuchyní.

Program zájezdu

Projdeme si úžasný skanzen na Velike planině uprostřed Kamnicko-Saviňských Alp.

Vyhlášené lyžařské středisko Kranjska Gora poznáme v jeho letní podobě. Na kole se vydáme po skvělé cyklostezce malebnou krajinou podél řeky Sávy do Mojstrany, která je branou k výstupu na Triglav. Se zájemci zajedeme až do vyhlášeného království letů na lyžích v Planice.

Budeme objevovat nádherné údolí řeky Soča, kterou si také splujeme na raftu. Prozkoumáme tajemné soutěsky a vodopády, vychutnáme si také místní delikatesy a vína. Nejvýše položenou horskou silnicí ve Slovinsku vyjedeme do Mangartského sedla, odkud se otevírají opravdu úžasné výhledy na obě strany hřebene Julských Alp.

1. den
Cider na břehu Savinji
COP Travel Slovinsko kempy cider

Ráno vyjdeme z Prahy, přes Brno a Rakousko svižně přejedeme do Slovinska. Po cestě nás uvítá nás příjemný kemp Menina na břehu řeky Savinja. Kemp je moderní, s množstvím útulných zákoutí. K dispozici máme malé jezírko i řeku, po koupání protáhneme kostru v lanovém parku anebo rovnou zamíříme do restaurace s výbornou kuchyní.

Majitel kempu, kamarád Jure, je velký milovník a výrobce kvalitního cideru a zcela určitě nás nemine večerní ochutnávka.

2. den
Přes Velikou planinu až do Kranjské Gory
COP Travel Slovinsko kempy Velika planina

Velika planina

Po snídani vyjedeme lanovkou na Velikou planinu. Náhorní plošina je vyhlášená nádhernými kvetoucími loukami, úchvatnými výhledy na okolní Kamnicko - Savinjské Alpy. Především se jedná o jedinečný a zachovalý pastevecký skanzen. Návštěvu Velike planiny okořeníme ochutnávkou místních pálenek a typických horská pokrmů ve zdejší horské chatě.

Kranjska Gora

Odpoledne se přesuneme do vyhlášeného střediska Kranjska Gora. I když je známá především díky lyžařům a milovníkům letů na lyžích v nedaleké Planici, znalci obdivují její kouzlo i v letních měsících. Ubytujeme se v kempu Špik několik kilometrů od Kranjske Gory. Nádherný horský kemp je obklopený alpskými velikány. 

3. den
To nejlepší z Julských Alp
COP Travel Slovinsko kempy cyklistika Kranjska Gora Planica Mojstrana

Po snídani vyrazíme na pohodovou vyjížďku na kolech malebným údolím řeky Sávy. Cílem je vesnička Mojstrana se stylovým muzeem alpinismu. Po obědě zamíříme do mekky letů na lyžích v Planici. Vyzkoušíte vzdušnou ZIP LINE, která kopíruje známý mamutí můstek? Před výjezdem do nejvyššího sedla ve Slovinsku se ještě osvěžíme v nádherném jezeře Jasna. Přes sedlo Vršič (1 611 m) se přehoupneme do údolí řeky Soči. Než dojedeme do Bovce, vystoupáme ještě k úchvatnému krasovému vývěru této smaragdové krásky. Večer (a noc) strávíme v kouzelném kempu Koren v městečku Kobarid, přímo na břehu divoké Soči.

4. den
Rafting a nordic walking na majestátné Soči
COP Travel Slovinsko kempy rafting na Soči

Soča

Na ranní kávu přejedeme do Bovce, který je centrem outdoorových aktivit v údolí Soči. Právem je nazývána jednou z nejhezčích řek na světě. Romantickou přezdívku Smaragdová perla nedostala náhodou. Dopoledne si užijeme divoké přeje. Při raftingu se zkušenými místními průvodci vás necháme nahlédnout do tajemných a divokých zákoutí. Seznámíme se také s krvavou historií z období Sočské fronty za první světové války.  Rafting zakončí příjemné občerstvení.

Kobarid

Po odpočinku se vydáme kolem řeky po svých. Vyzkoušíme si nordic walking na pohodové vycházce zpět do našeho kempu. Cestou odbočíme k tajemnému vodopádu Kozjak. Ve městečku Kobarid, kde sídlilo velení Sočské fronty, najdeme rozsáhlé muzeum Sočské fronty. Zájemce o historii po krátké zastávce v kempu a občerstvení rádi do muzea doprovodíme.

Piknik

Večer si užijeme ve společnosti skvělého slovinského jídla a vína. Připravíme pro vás posezení u grilu a degustaci slovinských vín.

5. den
Cesta do oblaků Mangartského sedla
COP Travel Slovinsko kempy Mangart

Mangart

Ráno nakoupíme dárky, suvenýry, slovinské dobroty a vína. Na cestě domů nás však čeká ještě jedna významná zastávka. Doslova k oblakům stoupá nejvýš položená a pořádně vzdušná silnice končící v Mangartském sedle, Autem se dostaneme do nadmořské výšky téměř 2 100 m! Podnikneme krátký výšlap okořeněný nádhernými výhledy a dáme si oběd u našeho kamaráda Erika na Mangartské koče. Výborná slovinská horská jídla, káva a palačinky nikde nechutnají lépe. 

Před dlouhou cestou se můžeme osvěžit v italském jezeře Lago del Predil a pak už opravdu zamíříme do ČR, kam dojedeme ve večerních hodinách.

Velika planina

je nádherná náhorní plošina v Kamnicko-Savinjských Alpách. Dostane se k ní snadno lanovkou z Kamniške Bistrice. Ti, kteří dávají přednost výzvám, se k ní mohou vydat dobře značenou stezkou.

Planina nabízí mnoho možností na procházky a túry po horských pastvinách se spoustou přírodních a etnologických kuriozit, které si jednoduše nemůžete nechat ujít. Můžete se tady vyfotit s krávami, které se zde celé léto volně pasou a ochutnat sýry nebo výrobky z jejich mléka od místních farmářů v tradičních salaších.

Sočská fronta

Urputné boje se odehrávaly za první světové války na rakousko-italské frontě od června 1915 do září 1917.

Postupně se zde v tomto období odehrálo jedenáct, resp. dvanáct krvavých střetů. Italské jednotky se v těchto bitvách pokoušely prorazit rakousko-uherské pozice okolo řeky Soča na pomezí pohoří Kras, čímž by si Itálie uvolnila cestu k dalmatskému pobřeží a přístavu Terst. Rakousko-uherské 5. armádě se přes dílčí územní ztráty podařilo italskému tlaku v jedenácti bitvách odolat. Po zapojení německých posil na podzim roku 1917 se pak silám Ústředních mocností podařilo nepřítele zaskočit a prorazit italské linie v bitvě u Caporetta (Kobaridu), která je někdy označována jako dvanáctá bitva na Soči. Po průlomu u Caporetta došlo k zániku sočské fronty, přičemž nová frontová linie se po postupu Ústředních mocností do severní Itálie ustálila na řece Piavě.

Ztráty obou zapojených stran se během střetnutí na Soči vyšplhaly na více než milion mužů. Bojů na sočské frontě se v rámci rakousko-uherské armády ve velkém množství zúčastnili také čeští vojáci.

Hornatá krajina nad Sočou tak byla svědkem největšího vojenského klání v horském prostředí v historii.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje
 • Dopravu mikrobusem (nástupní místa: Praha, Brno) vč. přejezdů během programu
 • 4x ubytování v kempech
 • Místní průvodce na Velike planině
 • Pojištění pro rafting (outdoorové sporty)
 • Nordic walking včetně instruktora a zapůjčení holí
 • Večerní grilování a ochutnávka vín v Kobaridu
 • Drobné občerstvení na Mangartské koče před odjezdem do ČR
Cena nezahrnuje
 • Stravu (poslední večeře formou grilování je v ceně)
 • Lanovku na Velikou planinu (17 €)
 • Zapůjčení kol v Kranjske Goře (20?? €)
 • Případné vstupy na zpoplatněná místa (Center Planica, Muzeum alpinismu Mojstrana, muzeum Kobarid atd.)
 • Vybavení pro kempování (stany, spacáky, karimatky, vařiče, nádobí apod.)
 • Cestovní pojištění

Náročnost cesty

Náplní zájezdu je sportovněji zaměřený program. To znamená, že vedle poznávání každý den podnikeme i pohybové aktivity jako je turistika, cykloturistika, nordic walking nebo rafting. Pokud hrozí náročnější sportovní výkon, nabízíme vždy i jeho méně náročnou variantu.

 • Druhý den nás čeká pohodová turistika, pro cestu na Velikou planinu využijeme lanovky.
 • Třetí den pojedeme na cyklo vyjížďku podél řeky v délce 30 km nenáročným terénem, převážně po cyklostezce.
 • Další den si užijeme sjezd na raftu v nejatraktivnějšího úseku Soči. Každém raftu velí zkušený instruktor s místní licencí "průvodce na raftu a záchranář". Druhá část dne bude věnována nordic walkingu. Starat se o vás bude zkušený průvodce pro tento sport, který vám vysvětlí techniku a správné použití holí. Celkově na nás čeká cca 7 km chůze v mírně náročném terénu.
 • Poslední den se budeme pohybovat vysoko v horách, ale do nadmořské výšky téměř 2100 m vyjedeme autem. Jedná se tedy o nenáročnou vycházku.

Míra komfortu

Ubytování

Ubytovaní budeme v kvalitních kempech alpské úrovně. Vždy máme rezervováno místo pro stany. Sociální vybavení je na špičkové úrovni s pravidelným servisem. K dispozici je dostatek míst pro posezení a přípravu stravy. Součástí kempu jsou buďto restaurace a bary nebo menší prodejny potravin. Vybavení pro kempování a vaření si zajišťuje každý individuálně. Doporučujeme kvalitní stany pro případ nepříznivého počasí.

Strava

je na tomto typu zájezdu individuální. Budeme mít vždy dostatek času pro přípravu jídla nebo návštěvu restaurace. Vždy vám rádi doporučíme osvědčené místo a poradíme s výběrem. Budeme mít také dostatek času pro doplnění potravin v místních supermarketech. Slovinská gastronomie je vyhlášená a právem je Slovinsko držitelem titulu Evropská gastronomická destinace roku 2021. V ceně je také jedna večeře formou grilování a ochutnávky slovinských vín.

Doprava

Cestujeme komfortními minivany VW Caravelle nebo Peugeot Traveller. V případě zájmu o vlastní dopravu prosíme o domluvu předem.

Mapa

Trasa zájezdu na Mapy.cz

Průvodce

Michal Kůra
Michal Kůra
Expert na Slovinsko
COP Travel - průvodce Petr Hrdlička
Petr Hrdlička
Ředitel COP Travel
Přizpůsobíme program i termín na míru vaší skupině!

Všechny zájezdy z naší katalogové nabídky jsou jako stvořené i pro firemní akce či jiné kolektivy.
Program, termín i všechny služby rádi přizpůsobíme vašim preferencím.

Potřebujete poradit?
Rádi poradíme a pomůžeme s výběrem.
Mgr. Zuzana Pochylá
Mgr. Zuzana Pochylá