Radovljica, město čokolády, medu a perníku

Seznamte se s nejsladším městem ve Slovinsku

Radovljica, město, které leží nad řekou Sáva a je obklopené bohatou přírodou, na kterou se vám z mnoha míst nabízí až dechberoucí výhledy. Slovinské město, které leží ve stínu oblíbeného a populárního jezera Bled, které je odsud vzdálené jen do 10 minut. Město, ve kterém se pořádá každoročně čokoládový festival a kde se můžete seznámit i s historií slovinského včelařství, které je právě pro Radovljici, i pro Slovinsko samotné, tolik typické.

 

Radovljica - čokoláda, perník a med na každém kroku

Ne nadarmo je Radovljica známá jako nejsladší město ve Slovinsku. Včelařství má v tomto místě tak bohatou historii, že se s ní můžete seznámit přímo v muzeu jemu věnovaném, které najdete vedle tradičního perníkářství, v panském domě původem až z 12. století. I samotný tento malý zámek, který byl do své současné podoby přestavěn v 18. století, je zajímavým bodem k prohlídce. 

Když už budete na náměstí, vzpomeňte si i na to, že Radovljica má jedno z nejhezčích historických center ve Slovinsku a rozhlédněte se kolem sebe. Historie těchto domů se u některých datuje až k 16. století.

Z mnoha brožur a průvodců zjistíte, že Radovljica je místo, kde se potkávají ingredience, jakými jsou med a čokoláda, kde ochutnáte tradiční kuchyni z lokálních potravin a místní restaurace splní vašim chuťovým buňkám doslova každé přání. Pokud si z dovolených rádi vozíte suvenýry v podobě tradičních produktů, pak myslete na to, že z Radovljice si musíte dovézt něco sladkého. Ať už to bude samotný med, se kterým se zde pracuje i v mnoha restauracích a je i součástí tradiční slovinské snídaně, kde ho budete mít jistě připravený na stole, nebo nějaké výrobky z něj.

Perníková tradice

Tradici zde má i místní perníkářství a jak už jsem zmínila, navštívit ho můžete na hlavním náměstí, v budově vedle panského domu. Přehlédnout tento, perníkem vonící, dům nemůžete. Již z dálky vás bude lákat název Gostilna Lectar. Ať už se sem vypravíte za konkrétním nákupem nějakého suvenýru, nebo budete jen zvědaví, určitě byste neměli neodcházet s prázdnou.

Děvčata, která v perníkářství pracují v dobových krojích, vám přímo před vašim zrakem vytvoří nápis na srdce dle vašich přání a pokud byste si chtěli odnést již hotové perníky, výběr budete mít více než pestrý. Pokud se do Radovljice vypravíte před nějakým tradičním svátkem, dostane se vám i perníků s daným zaměřením.

Je libo čokoláda?

Za hezkého počasí se tak nechte zlákat některou z místních kaváren a cukráren, abyste si atmosféru tohoto nejsladšího města mohli plně vychutnat. Zapomenout byste neměli ani na nějaký ten čokoládový suvenýr. Nacházíte se totiž v hlavním slovinském městě čokolády, kde se i každoročně koná víkendový festival s bohatým programem a čokoláda zde teče ze všech fontán opravdu proudem. Letos ho již nestihnete, ale zapište si poznámku do diáře na příští rok a třeba budete mít štěstí i na hezčí počasí, než které panovalo v těchto dnech nám.

Radovljica - město, které vás nadchne

Pokud se do Slovinska hodláte vypravit, město Radovljica byste neměli minout.

Ať už se sem vypravíte ze strategických důvodů, mezi které patří blízkost okolních populárních bodů zájmu (Bled, Bohinjské jezero, Vintgarská soutěska, Pokljuka apod.), nebo vás láká klid turisty stále ještě neobjeveného nejsladšího města ve Slovinsku, pak věřte, že odjíždět budete nadšeni a s nějakým sladkým suvenýrem v batohu.